NEWBIKE.cz
0
Váš nákupní košík je prázdný.
Pokud potřebujete poradit zavolejte nám +420 777 915 665.

Jak vybrat kolo pro děti?

Jakou velikost dětského kola zvolit?

Dětská kola určením pro nejmenší cyklisty se rozdělují podle průměru kol do několika základních velikostí.

12" kola - 2-3 roky

Nejmenší velikost jsou dětská kola, kde velikost kol je 12". Toto kolo je vhodné pro děti již před 3 rokem. Kolo je vybaveno postranními balančními kolečky a jsou jednorychlostní. Jsou to vstupní kola do světa cyklistiky. Děti na nich brzdí zpětným záběrem pedálů - nazýváno také jako torpédo. Balanční kolečka se dají nastavit  pod různým úhlem a můžete tak dítěti nastavit míru podpory stability. Děti, které ještě nemají jistotu budou mít nastaveny kolečka cca do 90 stupňů, děti, které již trochu zvládají stabilitu mohou mít úhel ostřejší. Pro všechna dětská kola platí normy,které musí kolo splňovat a námi nabízená kola to splňují v plné míře. Určitě se vyplatí vybírat kola od prověřených výrobců.

16" kola - 3-5 let

Stejně jako 12" kola i 16" dětská kola bývají vybavena postraními balančními kolečky. Kola jsou vhodná pro děti, které začínají s jízdou na kole v pozdějším věku, nebo mají odrážedlo a z odrážedla přecházejí na kolo. Kola mívají 1 převod, brzdí se stejně jako u 12" torpédem, nebo přední brzdou. 

20" kola - 5-7 let

Kola určená pro děti v rozmezí 5-7 let nebo na výšku postavy cca 110 - 130 cm. Kola jsou buď jednorychlostní ( velmi omezená nabídka ), nebo většina již s více převody - většinou 7. Kola jsou vyráběna jak s odpruženou vidlicí, tak i s pevnou. Kola s pevnou vidlicí mají tu výhodu, že jejich váha je menší než u kol s přední odpruženou vidlicí. I u těchto kol hraje velkou roli váha kola - avšak přímo úměrně k tomu je i cena. Ale pokud chcete, aby Vaše dítě jezdilo na kole rádo, pak se vyplatí i do těchto kol zainvestovat trochu více peněz a pořídit kolo s váhou alespoň kolem 9 kg. 

24" kola - 8-12 let

Tato kola jsou vlastně stejná jako již dospělá kola, jen s tím rozdílem, že ráfky jsou 24 palců. KOla již mají ( zadní měnič ) přehazovačku a ( přední měnič (přesmykač).Brzdy u těchto kol jsou buď klasické V brzdy, nebo se používají již kotoučové - jak mechanické, tak i hydraulické. Na těchto kolech Vám již děti budou dobrým parťákem při cyklovyjížďkách, protože na 24" kolech se již dá v pohodě ujet delší trasa. 

26" kola - juniorská kola

Pokud děti rychle vyrostou a na 24" kole se Vám již zdá být malé, pak zvládnou již dospělé kolo s nízkým rámem. Jsou to juniorská kola většinou na 26" kolem s rámem 13"-16". Jedná se již o standardní dospělá kolo, které poslouží velmi dobře v juniorském věku. Výbabva těchto kol bývá většinou základní nebo střední třídy, podobná 24" kolům. 

Velikosti dětských kol

Věk dítěte Výška postavy Průměr kola
2 - 3 roky 90 – 110 cm 12"
3 - 5 let 100 – 125 cm 16"
5 - 7 let 105 – 135 cm 20"
8 - 12 let 115 – 155 cm 24"
nad 12 let - 26"